Aktualności

 

         Uczniowie myślą, że na wycieczki szkolne decydują się głównie dla rozrywki, ale zdarza się, że wyjazdy mają bardzo dużą dawkę nauki. Takie formy wypoczynku nazywają się "zielonymi szkołami". Każdy uczeń wówczas przygotowuje się, np. opracowuje notatkę zawierającą informacje o miejscu- celu podróży, o postaciach, które tam mieszkały, o historii oraz o miejscowościach mijanych po drodze. Już w czasie jazdy każdy po kolei czyta z wykorzystaniem mikrofonu sporządzone przez siebie notatki.

Dzięki temu wszyscy dużo lepiej orientują się, w czym mają przyjemność uczestniczyć. Bardziej przeżywają i więcej zapamiętują. Podczas tak właśnie zorganizowanej przez nas wycieczki odwiedziliśmy muzeum Adama Mickiewicza, które znajduje się w Pałacu w Śmiełowie.

Zadajmy sobie pytanie: "Czy warto poświęcić czas i fundusze na odwiedzenie tego miejsca?" Otóż, my już nie wątpimy, przekonaliśmy się, że tak.

Po pierwsze, weźmy pod uwagę położenie. Pałac znajduje się w samym środku Szwajcarii Żerkowskiej, która wzięła swoją nazwę od ukształtowania terenu, ponieważ w okolicach Śmiełowa i Żerkowa dominują malownicze wzgórza, lasy i łąki niczym w Szwajcarii.

Następnie przyjrzyjmy się architekturze pałacu oraz jego wnętrzom. Jest on przepięknie odrestaurowany. Na pierwszym piętrze znajduje się pokój, w którym w 1891 roku na parę tygodni zatrzymał się Adam Mickiewicz.

Podczas wycieczki towarzyszyły nam przeróżne uczucia związane z tymi pięknymi stronami, m. in. radość wynikającą ze świadomości, że przebywaliśmy tam, gdzie on także był - nasz wybitny wieszcz narodowy. Nie potrafimy opisać bogactwa naszych przeżyć i myśli. Było ich tak dużo!

Warto zwrócić też uwagę na historię pałacu i jego mieszkańców. Dzięki zachowanemu rozkładowi pomieszczeń, zabytkowym meblom i pamiątkom możemy dowiedzieć się wiele o dawnych właścicielach oraz o życiu ziemian w czasach zaborów. Najważniejszym odkryciem dla nas było odnalezienie w epopei narodowej pt. ,, Pan Tadeusz” wielu inspiracji zaczerpniętych właśnie z Wielkopolski. Tym bardziej naszym zdaniem warto odwiedzić muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie - ze względu na znajdujące się w nim pamiątki o wielkim znaczeniu historycznym, patriotycznym i kulturowym.

     Drugi przystanek podczas naszej wycieczki był w Dobrzycy, gdzie znajduje się park, a także muzeum. Miejsce równie piękne jak Śmiełów. Zamek ten jest wspaniałą atrakcją dla wielbicieli malarstwa o tematyce biblijnej i mitologicznej.

         Według nas wyjazdy w stylu zielonych szkół są najlepsze, ponieważ na lekcji nie dałoby się aż tyle dowiedzieć i zapamiętać, ile na wycieczce, a udało się to dlatego, że tak dobrze się bawiliśmy i przez cały czas towarzyszyła nam ciekawość, co gwarantowało skupienie uwagi, a to z kolei ułatwiało uczenie się różnych rzeczy, np. historii, literatury, geografii. Jednym zdaniem: wszystkie podróże kształcą, ale szczególnie te przeprowadzone z dużym zaangażowaniem uczestników. My po takich doświadczeniach jesteśmy pewni, że w przyszłości do innych , np. prywatnych wycieczek też będziemy się przygotowywać dużo wcześniej pod różnym względem, abyśmy jak najwięcej skorzystali z wyjazdu, a już na pewno nie pojedziemy ze słuchawkami w uszach, bo wolimy mieć oczy i uszy otwarte. Jesteśmy ciekawi świata.

 

skodowska275Godlo Polski oficjalne male Kawenczyn

Drukuj