Aktualności

                   Niedziela 6 stycznia 2019 roku była bardzo ważna dla całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Kawęczynie. Tego dnia mieliśmy szerszej publiczności zaprezentować drzemiące w nas zdolności. A wszystko to w ramach ,, Szkolnych Jasełek” i ,,Dnia Promocji Talentów”. Każda klasa już trzy tygodnie przed świętami wybierała kolędy oraz tworzyła choreografię, scenografię i kostiumy, ponieważ wszystkie zespoły starały się o oryginalność.

Natomiast uczniowie chętni z różnych klas, ale już razem, bez rywalizacji pomiędzy klasami i wspólnie z Paniami Izabelą Tomczyk i Violettą Kończak opracowywali scenariusz jasełek. Nad muzyczną oprawą czuwał Pan Krzysztof Jesionek. W dzień prezentacji owoców swojej pracy towarzyszył nam lekki stres i trema. Gości wciąż przybywało, to jednak tylko bardziej jeszcze motywowało młodych aktorów do wyjścia na scenę i przedstawienia swoich umiejętności. Dekoracje tworzyły świąteczny nastrój, pełen podniosłości i spokoju, ale też radości z Bożego Narodzenia. Jasełka rozpoczęły się od pantomimy wystawionej przez dziewczynki z klasy piątej, które przy przejmującej muzyce wykonały taniec pt. ,,Walka dobra ze złem”. Następnie starsi koledzy i koleżanki z trzecich klas gimnazjalnych przedstawili dwie pantomimy pt. ,, Krzesło” i ,, Prezent”. Taki rodzaj widowiska spotkał się z dużym uznaniem, ale i zaciekawieniem widzów, ponieważ pantomima umożliwia samodzielną, indywidualną interpretację oglądanych sytuacji, dzięki temu przedstawienie pantomimiczne skłania do myślenia i osobistych refleksji o swoim zachowaniu i o życiu. Wszyscy przypatrywali się w skupieniu, co się dzieje, tym bardziej uważnie, że aktorzy nic nie mówili. Po nich chłopcy z klasy III b gimnazjum zagrali scenę, ale tym razem ze już słowami, jak młody człowiek przyjmuje w swoim domu i życiu Gościa- Pana Jezusa. Nikt nie mógł pozostać obojętnym na to, co zobaczył na scenie. Nam, uczniom, na długo pozostaną w pamięci sceny z jasełek. Dziękujemy twórcom i aktorom za odważne i dobitne odegranie swoich ról, dzięki nim doświadczyliśmy pięknych przeżyć. Dodajmy też, że na percepcję sztuki teatralnej wpływ miała także ścieżka dźwiękowa, idealnie dobrana do sytuacji przedstawianych na scenie, dodatkowo pogłębiała przeżycia i wzmacniała napięcie.  Również chórek budował świąteczną, bardzo uroczystą atmosferę - tradycyjne kolędy budziły wzruszenie, wspomnienia, a inne uciechę . W dalszej części zaprezentowali się finaliści konkursu polskich kolęd i angielskich piosenek świątecznych. Pierwsi wystąpili przedszkolacy z naprawdę precyzyjnie wyćwiczonym tańcem. Możemy sobie tylko wyobrażać, jak bardzo byli przejęci mali wykonawcy, gdy stanęli przed swoją rodziną zasiadającą na trybunach. Zaraz po nich wyszła również doskonale przygotowana zerówka. Warto wspomnieć, że wzrok przykuwały i cieszyły oczy przecudne stroje – czerwone ludowe spódniczki u dziewczynek i ciemne, góralskie kapelusze u chłopców. Obie dziecięce grupy zachwyciły i rozczuliły wszystkich. Następnie występowały   klasy, które zwyciężyły w konkursie na najpiękniejszą polską i angielską kolędę. Każda grupa popisała się kreatywnością i innowacyjnością, bo tradycyjne kolędy wykonane zostały w wyjątkowej aranżacji. Dodatkowe nastrojowe tło stanowiła wystawa wykonanych przez uczniów szopek, kart bożonarodzeniowych i ozdób choinkowych.

     Mamy nadzieję, że nasi Goście czuli się u nas miło, że przeżyli przyjemne chwile i w przyszłym roku nie odmówią na nasze zaproszenie na coroczne świąteczne spotkanie. Obiecujemy już teraz, że zaangażujemy się jak zawsze z całej mocy, aby dostarczyć Gościom i sobie cudownych wrażeń.

     Ucz. Kl. VII:   Dominika Szczepaniak, Sylwia Walczak i Marcin Górski

skodowska275Godlo Polski oficjalne male Kawenczyn

Drukuj